Fındık Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? - Bifindik.com.tr

Kahvaltılıklardan Atıştırmalıklarınıza Kadar Her An Sofranızdan Eksik Olmayacak Bir Tat…

Fındık Çeşitleri, Giresun Fındığı

Kahvaltılıklardan Atıştırmalıklarınıza Kadar Her An Sofranızdan Eksik Olmayacak Bir Tat…

Fındık, dünyanın en sağlıklı besini olduğu gibi en çok besin içeren yiyeceklerden biridir. Kahvaltılıklarınızdan atıştırmalıklarınıza kadar sofranızdan eksik olmayacak bir lezzete kim hayır diyebilir ki?.. 

Yapımı olduça zor olan fındığın sofralarınıza gelene kadar kaç aşamadan geçtiğini biliyor muydunuz? Karadenizli olanlar az çok tahminde bulunuyorlardır. Giresun ve Ordu tarlalarında özenle yetiştirip, paketleyip sofralarınıza hazır hale getiriyoruz. Evet ama bu göründüğü gibi hiç de kolay değil. Merak edenler için sizlere aşamalarını bi hatırlatmak isteriz. İsteriz ki görünmeyen dağın arka yüzündeki emekçilerimizin emeğini de unutmayalım değil mi? 

İlk olarak fındık ekimi olacak bahçelerde genel bir temizlik yapılır. Karadeniz fındık bölgesinde hasat zamanı yıllara göre az çok değişmekle beraber, sahil kolunda 1-10 Ağustos, orta kolda 10-20 Ağustos, yüksek kolda ise 20 Ağustos’ tan sonra başlamaktadır Dalda olgunlaşan fındık çotanakları teker teker el ile toplanarak sepetlere doldurulmakta ve daha sonra bu sepetlerdeki fındıklar çuvallara aktarılarak harmana taşınmaktadır. Özellikle meyilli arazilerde fındık hasadı bu yolla yapılmaktadır. Çünkü bu arazilerde fındığın yere düşmesi halinde yuvarlanarak kaybolma ihtimali fazladır. Doğu Karadeniz’ de Batı Karadeniz’ e nazaran daha fazla uygulanan bir yöntemdir. Bir kişi ortalama 70-75 kg zuruflu fındık toplayabilmekte ki bu da ortalama 23-25 kg kurutulmuş fındığa denk gelmektedir. Diğer bir toplama yöntemi olan yerden fındık hasadı hasat olgunluğuna gelen fındıkların, dalların elle veya son yıllarda kullanılan silkme makineleri ile sallanarak yere düşmesi sağlanmakta; düşmeyen fındıklar ise uzun bir çubuk yardımıyla düşürülmektedir. Daha sonra yerdeki fındıklar toplanarak sepetlere doldurulmakta ve diğer yöntemdeki gibi harmana taşınmaktadır [6]. Bu yöntemde hasat bir defada değil çeşit bazında olgunlaşan fındıklar kendiliğinden veya hafif silkelemek sureti ile yere düştükçe toplanmaktadır. Bu şekilde bahçe 3-5 gün aralıklarla en az üç defa gezilmektedir. Bu hasat yönteminde bir kişi ortalama 110-120 kg arasında zuruflu fındık toplamaktadır ki bu da 45-50 kg kuru fındığa denk gelmektedir 

Fındık içermiş olduğu yüksek düzeydeki doymamış yağ asitleri nedeni ile oldukça sağlıklı bir gıda maddesi olmasına rağmen yine bu yağ asitlerinin kolaylıkla bozulmasından dolayı da muhafazası oldukça zor bir gıda maddesidir. Çiğ iç fındıklar kabukları ayrıldıktan hemen sonra işlenmeli ya da uygun koşullarda muhafaza edilmelidir. Depolamanın usulüne uygun olmayan şartlarda yapılması, fındığın bozulmasına, acılaşmasına, ekşimesine, küflenmesine ve hatta mikotoksin oluşturan arzu edilmeyen bazı küflerin üremesine neden olmaktadır. Dolayısıyla depolama ve ambalajlama aşaması oldukça önemlidir. 

Özetleyecek olursak fındık yabancı otların temizlenmesi, fındık hasadı, ambalajlama (çuvallama) ve harman yerine taşıma gibi 4 aşamadan geçerek sizlere ulaşıyor. 

Türkiye’deki fındıkların %80′i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Başta Giresun,Ordu,Trabzon doğu karadeniz, Sakarya,Bartın,Zonguldak batı karadeniz olmak üzere iki bölgede yetiştirilir.

Ülkemiz, dünya fındık üretiminde birincidir. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını Türkiye karşılar. Ayrıca Türkiye Dünya’nın en kaliteli ve lezzetli fındıklarını yetiştirir 

Hem damak tadınıza uyum sağlayıp hem de gözünüzü doyurarak, sofralarınızda görsel şölen yaratmaya ne dersiniz? Cevabınızı çok net duyar gibiyiz. Gelin hep birlikte bi fındık çeşitlerine bir bakalım. 

Fındık Çeşitleri

Kavrulmuş Fındık: Fındıktaki o kavrulmuş lezzete hayran olanlar için.

Kabuklu Fındık: Tarladan sofralarınıza gelen doğal fındık severler için.

Kıyılmış Fındık: ‘Fındıksız bir tatlı düşünemiyorum’ diyenler için. 

Naturel Fındık: ‘Kabuğuyla uğraştırmayın beni, çiğ fındık istiyorum!’ diyenler için.

Kırılmış Fındık: Pasta, kek ve kurabiyeyi fındıksız yapamayanlar için.

Naturel Tuzlu Fındık: Atıştırmalıklarında tuzlu çiğ fındık severler için. 

Evet lezzetine asla doyamadığımız fındığın çeşitleri yukarıda saydıklarımız gibiydi. Sende damak tadına uygun olan fındık çeşitlerinden birini veya birkaçını seçerek ’bi fındık’ diyerek hızlıca sipariş oluşturabilirsin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir