En kaliteli fındık nerede yetişir? - Giresun Fındığı Bir Tıkla Kapınızda! - Bifındık.com.tr

En kaliteli fındık nerede yetişir?

En kaliteli fındık nerede yetişir?

En kaliteli fındık nerede yetişir?

Kabuklu Fındık

En çok merak edilen sorulardan birisi olan ” En kaliteli fındık nerede?” sorusuna elimizden geldiğince açıklamaya çalışacağız. Fındık, özellikle su ihtiyacının karşılandığı iklim şartlarını sevmektedir. Bu yüzden Karadeniz Bölgesinde özellikle Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon, Rize ve Artvin illerimizde yetişmektedir. Dünya fındık üretiminin yaklaşık %80’ini üreten başlıca illerimiz yıl boyunca ortalama 1350 mm yağış almaktadır. Ülkemizde ve Dünya fındık ticaretinde en çok tercih edilen fındık türü Ordu Levant Kalite ve Giresun Tombul fındıktır. Beğeni ve güzellik değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı kimi Giresun fındığını tercih ederken kimisi Ordu fındığını daha kaliteli bulmaktadır. Giresun Fındığı mı, Ordu Fındığı mı? Adlı blok yazımızda daha açıklayıcı ve bilgilendirici şekilde açıkladık. Hemen tıklayıp okuyabilirsiniz.

Kabuklu Fındığın Hikayesi

Fındık, ilk olarak olgunluk seviyesine geldiğinde yaklaşık Temmuz aylarının sonlarından itibaren toplanmaya başlanır. Ağustos ve Eylül ayına kadar fındığın toplanılması ve kurutulması işlemleri sırasına göre devam edilmektedir. Dalından yeşil olarak toplanan fındıklar, çuvalların içerisine konulmasının ardından harman denilen alanlara boşaltılır. Ardından, Güneş’inde yardımıyla beraber harmana serilen fındıkların kuruması beklenilmektedir. Kuruyan fındıklar “Patoz” denilen ayıklama makinesi sayesinde fındığın gavsulundan ayrılmaktadır.

Gavsul Nedir?

Gavsul, fındık tanelerinin etrafını saran yeşil kabuğun adıdır. Olgunluk dönemi ise ağustos eylül aylarıdır.

Ayıklama işleminin ardından henüz yaş olan kabuklu fındıklar kurutulmak üzere tekrar harmana serilir. Kurumasının ardından ise tekrar çuvallara doldurularak pazara iniş hikayesi başlar. Pazara inen kabuklu fındıklar tartılarak depolarda muhafaza edilir.

Bi Fındık Kabuklu Fındık

Pazara inen kabuklu fındıklar, tesislerimize giriş yapmasının ardından ilk önce eleme makinesine girer. Kalibresine göre elenen fındıklar ikinci bir eleme makinesine girerek burada teknolojinin de yardımıyla beraber içerisinde bulunan boş ve çürük fındıklar ayıklanmaktadır. Kaliteli fındıklarımız son derece hijyenik ortamlarda, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda paketlenmektedir.

Kabuklu Fındık çeşitlerimiz nelerdir?

Perakende satışlarımızda çoğunlukla Giresun kaliteli fındık ince kabuk saf yağlı çerezlik fındıkları ve Ordu Kaliteli fındık saf yağlı çerezlik fındıkları kullanmaktayız. Sizlerde bu eşsiz ve taze kabuklu fındıklarımızı tüketmek için hemen sipariş ver!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir